+420.607087400 [email protected]

Published: 29 Jun 2023

Volocopter’s VoloCity aircraft

Společnosti Groupe ADP, Volocopter, Francouzský úřad pro civilní letectví (DGAC) a pařížský region potvrdily, že v době konání olympijských a paralympijských her v roce 2024 budou zahájeny služby leteckého taxi s elektrickým vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL).

(Groupe ADP is a world leader in airport operations. To serve its ambitions in France and abroad, the group relies both on a unique network of 26 airports at the end of 2023, operated under management contract or concession and on a pool of skills and know-how serving local markets.)

Paříž se tak stane prvním evropským městem a možná i prvním městem na světě, které bude nabízet služby eVTOL pro cestující. Tyto služby budou k dispozici široké veřejnosti jako doplněk k systémům veřejné dopravy v Paříži.

Toto oznámení bylo učiněno na mezinárodním leteckém veletrhu v Paříži po roce a půl testování na zkušebním polygonu [Pontoise].

Společnosti také zveřejnily podrobnosti o prvních linkách, které budou obsluhovat letouny eVTOL společnosti Volocopter:

Letiště Charlese de Gaulla <> Letiště Paříž-Le Bourget
Austerlitz Barge Vertiport <> Paris Heliport
Paříž Heliport <> Letiště Saint-Cyr-l’École (Versailles)
Výstavba Vertiportu na těchto místech bude zahájena letos v létě, aby bylo možné zahájit komerční provoz v roce 2024.

Každý vertiport bude mít terminály pro cestující a 1 až 3 místa pro vzlety a přistání.

Volocopter je v současné době jedinou společností, která je na cestě k získání certifikace od Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) v roce 2024.

Pokud jí bude tato certifikace udělena, umožní jí létat s letadlem VoloCity ve výškách pod 500 metrů. Toto letadlo má kapacitu pro jednoho pilota a jednoho cestujícího.

Kromě pojíždění cestujících spolupracuje Volocopter také s provozovatelem letecké záchranné služby ADAC Luftrettung na nasazení letounů eVTOL v záchranné službě.